Marmolada, ohromující masiv v srdci Dolomit

Šedobílé vrcholy tyčící se do mraků, některé až do pozdního léta pokryté sněhem. Nekonečné pastviny s roztroušenými dřevěnými chatkami. Naprostý klid všude kolem...

Ohromující horský masiv

Jižně od alpského hřebene se tyčí bělostné štíty italských Dolomit. Je to nádherné osobité pohoří, které se dá rozdělit na několik menších horských celků. Jedním z nich je i vysokohorský hřeben Marmolada.

Marmolada je nejvyšší hora italských Dolomit s výškou 3343 m n. m. Na své severní straně hostí jediný dolomitský ledovec zvaný Marmoladský. Hřeben Marmolady se táhne v linii od západu k východu a je tvořen několika vrcholy - Punta Penia, ten je nejvyšší s výškou 3343 m n. m., dále Punta Rocca, Punta Ombretta, Monte Serauta a Pizzo Serauta. Z Marmolady i z okolních vrcholů jsou úchvatné výhledy do okolí. A naopak, bělostný vrchol Punta Penia je viditelný až z více než sto kilometrů vzdálených Benátek...

Italské Dolomity, štíty Marmolada

Širší oblast Arabba - Marmolada

Oblast Arabba – Marmolada leží v samém srdci Dolomit. Dolomity byly díky své krásné a výjimečné krajině 26. června 2009 zapsány na seznam UNESCO. Jsou ideálním místem pro aktivní odpočinek, ale i klidnou relaxaci s výhledy do úžasné vysokohorské přírody.

Nádherné výhledy na vrcholy Pelmo, Civetta, Marmolada, Sassolungo, Sassongher, Fanes, Settsas, Tofana můžete spatřit jak při nenáročných procházkách, tak při výletech do vyšších nadmořských výšek. Milovníci přírody si mohou vybírat z turistických tras různých obtížností, včetně zajištěných cest (Via Ferrata). Nebo co zkusit jízdu na horském kole?

Dostat se do vyšších poloh turistům pomáhají lanovky Portavescovo, Pordoi a Marmolada.

Transalp přes Dolomity

Vrcholy s pohnutou historií

Masivem Marmolada probíhala před 1. světovou válkou válečná linie mezi Rakouskem a Itálií. Pak zde došlo k sesuvu laviny, při kterém zemřelo několik set vojáků. Ještě teď tající ledovec občas odkryje pozůstatky válečného období, části výzbroje a výstroje, ale i ostatky mrtvých.

I další vrcholy v okolí Marmolady zažily pohnutou historii a jsou poznamenány boji světové války. Například na nedalekém vrcholu Col di Lana v roce 1916 vybouchlo pět min, jejichž následky jsou v některých místech ještě dnes patrné. Mezi Falzarego a Valparola leží největší rakouská pevnost na italské hranici – Forte Tre Sassi -, která nyní slouží jako muzeum 1. světové války.

Pohled na podzimní pastviny kolem Marmolady

Další nabídky pro aktivní dovolenou